Answer:
87.5%
Step-by-step explanation:
It decreased by 16 - 2 or 14, and since he wrote 16 tickets last week, the answer is 14/16 in percent form, or 7/8 = 87.5%.
You are required to find the weight of each eggplant
The weight of each eggplant is 5/4 pounds
Let
Number of eggplant = 3
Total <em>Weight</em> of eggplant = 3 3/4 pounds
Weight of each eggplant = Total Weight of eggplant ÷ Number of eggplant
= 3 3/4 ÷ 3
= 15/4 ÷ 3
= 15/4 × 1/3
= (15 × 1) / (4 × 3)
= 15/12
= 5/4 pounds
Weight of each eggplant = <em>5/4 pounds</em>
Read more:
brainly.com/question/18549782
Answer:
The correlation coeffcient for this case was provided:
r =0.934
And this coefficient is very near to 1 the maximum possible value, so then we can interpret that the relationship between the entrace exam score and the grade point average are strongly linearly correlated .
We can also find the
who represent the determination coefficient and we got:

And the interpretation for this is that a linear model explains appproximately 87.2% of the variability between the two variables
Step-by-step explanation:
Previous concepts
The correlation coefficient is a "statistical measure that calculates the strength of the relationship between the relative movements of two variables". It's denoted by r and its always between -1 and 1.
And in order to calculate the correlation coefficient we can use this formula:
The correlation coeffcient for this case was provided:
r =0.934
And this coefficient is very near to 1 the maximum possible value, so then we can interpret that the relationship between the entrace exam score and the grade point average are strongly linearly correlated .
We can also find the
who represent the determination coefficient and we got:

And the interpretation for this is that a linear model explains appproximately 87.2% of the variability between the two variables
I think the best answer would be letter B. Y= 20x and Y= 30x+120. So by calculating it through substitution you will come up to 20x = 30x+120. By simplifying the equation it will give you an answer of 12 days.
1 file + 3 pens = $32.85 --------------- (1)
2 files + 8 pens = $83.50 ----------------(2)
(1) x 2 :
2 files + 6 pens = $65.70 ----------------(1a)
(2) - (1a) :
2 pens = $17.80
1 pen = $8.90
-------------------------------------------------------------------------------
Answer: One pen costs $8.90.
-------------------------------------------------------------------------------