answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
2 years ago
9

The Hartman family is saving $400 monthly for Ronald's college education. The family anticipates they will need to

Mathematics
1 answer:
butalik [34]2 years ago
3 0

Answer:

D. The family will likely have enough money. They will have saved $19,200 and have accumulated interest.

Step-by-step explanation:

Got 100% on edge.

You might be interested in
Lila needs a custom frame for a painting that her friend made for her. I’ve Been Framed is offering 50 percent off plus an addit
nikklg [1K]

Answer:

The location offering the better price is The Framers. It is cheaper by $1.35

Step-by-step explanation:

I've Been Framed:

50% of $115 = $57.5

10% of $57.5 = $5.75

$57.5 - $5.75 = $51.75

Total: $51.75

The Framers:

30% of $120 = $36

$120 - $36 = $84

40% of $84 = $33.6

$84 - $33.6 = $50.4

Difference: $1.35

7 0
1 year ago
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
Strike441 [17]

Answer:

7.25 each or 7.00 if rounded

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
(03.02 MC)
Rudik [331]

Answer: see photo

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Imagine your friend is writing an argument to convince adults that they should allow teens to own and use smartphones. Read her
Blababa [14]
I think it is the 2nd one

5 0
1 year ago
David received his allowance on Sunday. He spends 1/4 of his allowance on Monday and 2/3 of the remainder on Tuesday. What part
Marianna [84]

Answer:1/12 left

Step-by-step explanation: you should switch both into the same denominator for the fractions so that would turn into 3/12 and 8/12 then add them up to get 11/12 so he has 1/12 left

3 0
1 year ago
Other questions:
  • A department store sells logo shirts at an original price of $20. Every month that a shirt doesn’t sell, the store reduces the s
    5·2 answers
  • Amalie wants to know if students in her class prefer hot dogs or hamburgers. Why should Amalie survey the entire population rath
    5·2 answers
  • What is the value of x?<br> x = 32<br> x = 36<br> x = 37<br> x = 40
    10·2 answers
  • Fiona wrote the linear equation y = 2/5x -5
    14·1 answer
  • The temperature was -20.5°F at 5 A.M. and rose 5 degrees per hour for the next 5 hours. Melissa says the temperature at 10 A.M.
    7·1 answer
  • Pls answer urgent now maths
    7·2 answers
  • A vertical pole, 40 feet tall, casts a shadow onto the ground. If the angle of elevation from the tip of the shadow on the groun
    12·1 answer
  • A home’s value increases at an average rate of 5.5% each year. The current value is $120,000. What function can be used to find
    5·1 answer
  • Enter the values for the highlighted variables to<br> complete the steps to find the sum:
    12·1 answer
  • Increase £16470.45 by 3.5% answer rounded to 2 DP.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!