Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
The best answer for this question is A.
Best of luck.
It will take the factory 45 hours to make 30 lawnmowers.
Answer:
0.67
Step-by-step explanation:
<u>Solution 1</u>
We can work out the initial number by going backwards from the end:
67/1000= 0.067
0.067*100= 6.7
6.7/10= 0.67
<u>Solution 2</u>
(x*10/100)*1000= 67
x/10*1000= 67
100x= 67
x=67/100
x=0.67