answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
2 years ago
7

Does anyone have the answers to "INVERSES OF LINEAR FUNCTIONS COMMON CORE ALGEBRA II HOMEWORK"

Mathematics
1 answer:
Stells [14]2 years ago
3 0

Answer: hopefully this helps :)) download Socratic it helps a lot!!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Karlie makes $8.00 per hour. Karlie worked 16 hours in one week. Karlie wants to purchase a bike that costs $70.00. How much mon
shepuryov [24]

Answer:

58

Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the best estimate for the product of 289 and 7
LUCKY_DIMON [66]

The best estimate would be the product of 290*10, which is 2,900. So if you were to multiply 289 and 7, the answer would be somewhere around 2,900.

I hope this helped!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Ferris Wheel first appeared at the 1893 Chicago Exposition. Its axle was 45 feet long. Spokes radiated from it that supporte
AnnyKZ [126]
Well, not sure exactly what coordinates is expecting, but the 270° coming from the loading platform, would be like the picture below, and yes, all "standard position" angles go counterclockwise.


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jorge and Mary are both filling cups with fruit punch in preparation for a party. After 3 minutes, Jorge had 53 cups left to be
makkiz [27]

Answer:

Mary is filling 36 cups per minute, which is faster than Jorge.

Step-by-step explanation:

Lets get Jorge's time :

As the rate is constant, we can find the slope to know the number of cups he is filling per minute.

Slope is found using: \frac{y2-y1}{x2-x1}

= \frac{53-25}{5-3}

= \frac{28}{2}=14

From the table lets get Mary's time:

\frac{99-81}{1-0.5}

= \frac{18}{0.5}=36

Another data: \frac{63-45}{2-1.5}

=  \frac{18}{0.5}=36

Therefore, we can see that Mary is filling 36 cups in a minute and Jorge is filling 14 cups.

Hence, the correct answer is : Mary is filling 36 cups per minute, which is faster than Jorge.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Catherine has $54. She plans to spend more than $20 of the money for a painting canvas. The rest will go toward paints. Each tub
kakasveta [241]

Answer:

4. 54- 8.5x>20

Step-by-step explanation:

Catherine only has $54, so she cannot spend more than that.

The canvas will cost at least $20, but we don't know how much exactly.

The tubes cost $8.50 each.

So, she starts with a total budget of $54, out of which she will buy paints (8.5x) and she wants to have at least $20 left for canvas.

So, we transpose those facts into the inequity:

54 - 8.5x > 20

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a fish swims 7/8 of the depth of 32 foot deep lake, how many feet down did the fish swim?
    11·1 answer
  • How is 2 ones the same has 20 tenths
    9·2 answers
  • 1. how do you use a two-way frequency table to find possible associations and trends in data?
    9·1 answer
  • The life of a manufacturer's compact fluorescent light bulbs is normal, with mean 12,000 hours and standard deviation 2,000 hour
    9·2 answers
  • Which normal distribution has a wider​ spread: the one with mean 9 and standard deviation 5 or the one with mean 5 and standard
    15·1 answer
  • Given: Quadrilateral ABCD is a kite.
    12·2 answers
  • Joseph Kitavich wants to determine his average phone bill so he is better able to budget his expenses. In October, November, and
    6·1 answer
  • In order to meet ADA (Americans with Disabilities Act) requirements, a wheelchair ramp must have an angle of elevation of no mor
    11·2 answers
  • An internet cafe has a flat rate of ₱15. 00 for the first hour of playing, surfing and the like. An additional ₱5.00 is charge e
    13·1 answer
  • Martin is buying 400 video games for his entertainment store. Each video game costs
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!