Answer:
$1.60
$2.88
Step-by-step explanation:
To find the selling price of the distributor and the retailer, we first need to find how much the distributor sells each pack of cards.
To find the selling price we use the formula.
Selling Price = Cost + Markup
Cost = $0.80
Markup rate = 100% or 1
Selling Price = 0.80 + (0.80*1)
Selling Price = $1.60
So the distributor sells each pack of cards at $1.60 to the retailer.
Now to find the selling of the retailer, we need to use the selling price of the distributor.
Cost = $1.60
Markup rate = 80% or 0.80
Selling price = 1.60 + (1.60 * 0.80)
Selling price = $2.88
So the retailer sells each pack of cards at $2.88 to the customers.
Put into the formula:
120(1+.08)^5
Equals:
176.3193692 dollars
Annually: Total Amount= $1,611.76 Interest Amount= $711.76
Semiannually: Total Amount= $1,625.50 Interest Amount= $725.50
Quarterly: Total Amount= $1,632.62 Interest Amount= $732.62
Remember, rise/run is the easiest way to determine slope
y=mx+b is form
mx is slope, whilst b is y int
so, answer? y=-3x-2
Or A.
Answer:
The value of the parameter is λ is 0.03692
Step-by-step explanation:
Consider the provided function.
for −∞ < x < ∞.
It is given that standard deviation is given as 38.3 km.
Now we need to calculate the value of parameter λ.
The general formula for the probability density function of the double exponential distribution is: 
Where μ is the location parameter and β is the scale parameter.
Compare the provided equation with the above formula we get.
and μ = 0.
Standard deviation = √2β

Now substitute the value of β in
.

Hence, the value of the parameter is λ is 0.03692