Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the coordinate of the points W, V and R are
and
respectively.
The coordinate of the section point,
which divides the line joining the two points
and
in the ration
is
and
.
The given ration is, 

.
The exact point can be determined by putting the value of the exact coordinate in the above-obtained formula.
Answer:
She is incorrect
Step-by-step explanation:
Step 1: substitute
135 into x in both equations
Step 2: Solve the equations. Once you do this you will get y = 5375 for the first one and y = 4720 for the second one, therefore she is incorrect
Hey there! Welcome to Brainly!
Let's see how many marbles we have in total.
12+11+17+5=45
We want to find the probability of selecting a marble that is not blue. Let's see how many marbles aren't blue.
12+11+5=28
We have this probability out of 48.
28/48
We simplify, giving us 7/12 or about 58.33%.
I hope this helps!
There are 12 inches in a foot. So 1 inch is 1/12 of a foot :)