Answer:
24 hours
Step-by-step explanation:
Let x represent the time required to fill both pipes if they are left open
1/6 + (-1/8)= 1/x
1/6 - 1/8= 1/x
Divide through by 48
48(1/6) -48(1/8) = 48(1/x)
8 - 6 = 48 x
2= 48/x
2x= 48
x= 48/2
x= 24
Hence it will take 24 hours to fill the pipe if the drain is left open
Answer:
A. 4.26 in^2
Step-by-step explanation:
Step 1: Find the area of the sector DBC. Here we have to use the formula.
Area of a sector = Central Angle/360 *π
The area of the sector DBC = (54/360)*3.14*
= 30.16
Step 2: Area of segment CFD = Area of the sector DBC - Area of the ΔCBD
= 30.17 - 25.9
Area of segment CFD = 4.27in^2
Answer: 109.5 km/ hr
Step-by-step explanation:
Distance = 73 km
Time = 40 minutes = 40/60 = 2/3 hours
Speed = Distance / time
= 73 / 2/3
= 73 x 3/2 = 219 / 2 = 109.5 km/hr
Week 1 = 5 guppies.
week 2 = 5x 2 = 10 guppies
week 3 = 10 x 2 = 20 guppies
week 4= 20 x 2 = 40 guppies
week 5 = 40 x 2 = 80 guppies
week 6= 80 x 2 = 160 guppies
Yuki had 160 guppies in 6 weeks.
Answer:
To be dropped, the client must have debts of $949.40 or lower.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question:

Bottom 2.5%
The 2.5th percentile and lower.
The 2.5th percentile is X when Z has a pvalue of 0.025. So X when Z = -1.96. Then




To be dropped, the client must have debts of $949.40 or lower.