answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
2 years ago
6

Please help. I am getting in trouble so please try to be correct...

Mathematics
1 answer:
vichka [17]2 years ago
7 0

Answer: The answer is A 17in2

Step-by-step explanation:

In the question it states that the triangles are congruent (both the same).

  first I found the area of the top orange triangle.

the formula to find the area of a triangle is \frac{1}{2} bh (base times Height).

so I did  \frac{1}{2} 3.23* 5.12  which gave me 8.27.

Since the triangles are congruent (the same) they would both have the same area along with base and height. so I multiplied 8.27 by 2 (because there are two triangles) and got 16.54 which rounds up to 17.

the question also stated to find the APPROXIMATE area (close to the actual, but not completely accurate or exact.)

You might be interested in
Plz explain this and do it plz
Ahat [919]
Very important: "if necessary round answers to the nearwest tenth of a unit".
Just wondering did you attempt to draw this circle?
 
8 0
2 years ago
You are considering the purchase of a closed circuit TV monitoring system for your store. The quarterly physical inventory has s
Tcecarenko [31]
If quarterly shrinkage (every 3 months) is 2.5%, then multiplying by $875,495 gives a value of 21887.38, or an average monthly shrinkage of 21887.38 / 3 = $7,295.79.For an employee to monitor the CCTV, it would cost ($7.5/h)(11 h/d)(30 d/m) = $2,475/month. Therefore, it is much cheaper (around 2/3 cheaper) to have an employee monitor CCTV rather than to allow the high shrinkage rate.

7 0
2 years ago
Is 1.313233 an irrational number
kupik [55]
If I can write your number as a fraction with whole numbers
on top and bottom, then your number is rational.

       1.313233  =  1,313,233 / 1,000,000                  yay !

I did it !  Your number is rational.

Here's a hint that will give you the rational/irrational answer
to probably 95% of the examples you ever see:

Any number that you can write down on paper, completely,
using digits (and a decimal point or fraction bar if necessary)
is always rational.
7 0
2 years ago
Apples: $(2x) per pound
Ludmilka [50]

Answer:

Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges

Step-by-step explanation:

Cost of one pound of Apple = $2x

Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)

Cost of one pound of Oranges = $(x+2)

A shopper purchases one pound each of  apples, grapes, and oranges and spends  $10.50.

It can be written as: 2x+6x-5+x+2=10.50

We need to find how much the shopper spend on each fruit.

First we need to find value of x by solving equation

2x+6x-5+x+2=10.50

Solving:

2x+6x+x+2-5=10.50\\9x-3=10.50\\9x=10.50+3\\9x=13.5\\x=\frac{13.5}{9}\\x=1.5

The value of x is: x=1.5

Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5

Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3

Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4

Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5

So,

Cost of one pound of Apple  = $3

Cost of one pound of Grapes = $4

Cost of one pound of Oranges = $3.5

So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges

3 0
2 years ago
I need help with this question fast please
77julia77 [94]

Answer:

50%,5%. Red, Green

Step-by-step explanation:

30/60=1/2=50%

3/60=1/20=5%

red has the highest number

green has the lowest

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Amy has a box containing 6 white, 4 red, and 8 black marbles. She picks a marble randomly. It is red. The second time, she picks
    5·1 answer
  • A study investigated the job satisfaction of teachers allowed to choose supplementary curriculum for their classes versus teache
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST TO THE BEST ANSWER!!!! The graph below shows the price, y, in dollars, of different amounts of granola, x,
    10·1 answer
  • During the summer months, the prices of nonsmoking rooms with a king-sized bed in hotels in a certain area are roughly normally
    11·1 answer
  • This is the first year Janis is playing softball. She has been practicing her batting. On her last swing the bat made an arc wit
    5·1 answer
  • Ephemeral services corporation (esco) knows that nine other companies besides esco are bidding for a $900,000 government contrac
    7·1 answer
  • A white-tailed deer can sprint at speeds up to 30 miles per hour. American bison can run at speeds up to 3,520 feet per minute.
    10·2 answers
  • · Josh Duchene worked at three jobs in three weeks. In the first week, he earned $360. In the next week, he
    5·2 answers
  • Please help I need help ASAP
    8·1 answer
  • Una persona compra borregos, cabras y puercos jabalí. Son 100 animales vivos en total y paga $100 mil pesos. Cada borrego costó
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!