Answer:19.74 gallons of the gas in the tank is wasted.
Step-by-step explanation:
Since the efficiency of the gas engine is 6%, wastage is #= 100 - 6 = 94%.
Therefore wastage = 94% x 21=94 x21/100=19.74 gallons
Answer:
The standard form of a circle is (x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2 with (h,k) being the center of the circle and r being the radius. In this case the circle's equation in standard form is (x-2)^2 + (y+3)^2 = 18. Knowing this it's easy to see that the center of the circle (h,k) is (2,-3). Finally the radius is
or in simplified terms, 3
Step-by-step explanation:
The answer is 25m.
Height = 15
Length = 25
Height+lengthx2= 80(perimeter)
Height x length=375m2(area)
Answer:
$55 subtract $27 for the jeans. she still has $28 left.
Step-by-step explanation:
t-shirts are 7 each. therefore 28 ÷7=4. so x<4