Answer:
HEY WUV!!
The answer is 189ft above
Step-by-step explanation:
20+83=103
103-42=61
61-128=189
Average rate of change = [H(100) - H(80)] / (100 - 80)
H(100) = 0.003(100)^2 + 0.07(100) - 0.027 = 0.003(10000) + 0.07(100) - 0.027 = 30 + 7 - 0.027 = 36.973
H(80) = 0.003(80)^2 + 0.07(80) - 0.027 = 0.003(6400) + 0.07(80) - 0.027 = 19.2 + 5.6 - 0.027 = 24.773
Average rate of change = (36.973 - 24.773)/(100 - 80) = 12.2/20 = 0.61
Answer: B
D = M/V where M=mass and V = volume
Assume the Mass is 1 kg and the Volume = 1 cm³, so d= 1/1 kg/cm³
for V=0.1 → d = 1/0.1 = 10 kg.cm³
for V = 0.01 → d = 100.kg.cm³
for V = 0.001 → d = 1000.kg.cm³
for V = 0.000001 → d = 1,000,000.kg.cm³
and when Volume → 0. density →∞
.
Answer: We do not reject the null hypothesis.
Step-by-step explanation:
- When the p-value is greater than the significance level , then we do not reject the null hypothesis or if p-value is smaller than the significance level , then we reject the null hypothesis.
Given : Test statistic : 
Significance level : 
By using the standard normal distribution table ,
The p-value corresponds to the given test statistic ( two tailed ):-

Since the p-value is greater than the significance level of 0.02.
Then , we do not reject the null hypothesis.