answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
2 years ago
5

A store sells 10-ounce bottles of apple juice for $0.40 each and 16-ounce bottles for $0.56 each. How much money can you save by

buying 80 ounces of juice in 16-ounce bottles rather than in 10-ounce bottles?
You can save $ by buying 16-ounce bottles instead of 10-ounce bottles.
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]2 years ago
5 0
You want to buy 80 ounces of juice.
1- If you decide to buy the 10-ounce bottles:
Number of bottles needed = 80/10 = 8 bottles
each bottle costs $0.4
total cost = 0.4*8 = $3.2

2- If you decide to buy the 16-ounce bottles:
Number of bottles needed = 80/16 = 5 bottles
each bottle costs $0.56
total cost = 0.56*5 =$2.8

Therefore, if you go for the 16-ounce bottles instead of the 10-ounce bottles, you will save:
3.2-2.8 = $0.4
You might be interested in
PLEASES HELP ME GOD BLESS YOU!.
MA_775_DIABLO [31]
The slope intercept form is y=mx+b. m being the rate of the slope (rise over run) so in this case 2/1, or simply 2. b is the y intercept, or where a line passes through the y intercept, in this case it is -1.
3 0
2 years ago
Alonso went to the market with \$55$55dollar sign, 55 to buy eggs and sugar. He knows he needs a package of 121212 eggs that cos
eduard

Answer:

2.75+11.50S\leq55

4

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
jake makes 9 loaves of olive bread. he uses 30 grams of olives in each loaf.he started with 1 kilogram of olives.how many grams
8090 [49]
Considering that 1 kilogram is equal to 1000 grams and he made 9 loaves of bread using 30 grams each time, that equates to 270 grams of olives. 1000 - 270 = 730. Your answer is 730 grams of olives remain. Hope this helped.
6 0
2 years ago
ALGEBRA Jake Duffy drove 12,568 miles
kirza4 [7]

Answer:

The cost per mile that Jack Duffy charge $0.278 per miles , i.e option B  

Step-by-step explanation:

Given as :

The distance drove by Jack Duffy = d = 12,568 miles

The fixed costs totaled = $1,485.00

The variable cost totaled = $2,015.75

Let The cost per mile that Jack Duffy charge = $x cost per miles

Now, According to question

The totaled cost = The fixed costs + The variable cost

Or, The totaled cost = $1,485.00 + $2,015.75

I.e  The totaled cost = $3500.75

Now,

The cost per mile that Jack Duffy charge = \dfrac{\extrm Total cost}{\textrm Total Distance}

I.e x = \dfrac{3500.75}{12568}

∴ x = $0.278 per miles

So,The cost per mile that Jack Duffy charge = x = $0.278 per miles .

Hence,The cost per mile that Jack Duffy charge $0.278 per miles , i.e option B  Answer

5 0
2 years ago
RESTAURANT MANAGEMENT
yan [13]

Answer:

33%

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Other questions:
  • To the nearest tenth, what is the area of the shaded segment when JA = 8 ft?
    5·1 answer
  • A solid wooden block in the shape of a rectangular prism has a length,width and height of 3/8 cm, 1/8 cm, and 5/8 cm, respective
    7·2 answers
  • The center of mass is defined as a point on the straight line between two objects with masses m1 and m2 such that . What are the
    13·2 answers
  • Suppose that after 10 years of service, 40% of computers have problems with motherboards (MB), 30% have problems with hard drive
    8·1 answer
  • Which of the following is a correct way to measure productivity? a. Divide the number of hours worked by the quantity of output.
    6·1 answer
  • A teacher buys 100 pencils to keep in her classroom at the beginning of the school year. She allows the students to borrow penci
    11·1 answer
  • The senior class purchased pizza to sell after school for $320. If they sell pizza by the slice they make $2 per slice. If they
    10·2 answers
  • Dan is using tiles to add Negative 8 + 6. He begins with the tiles shown below. 8 negative tiles. What is the sum of Negative 8
    15·2 answers
  • The speed that a tsunami can travel is modeled by the equation s = 356 StartRoot d EndRoot , where S is the speed in kilometers
    7·1 answer
  • PLEASE HELP! The avenues in a particular city run north to south and are numbered consecutively with 1st Avenue at the western b
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!