Celia bought a bag of 12 goldfish for $3, Cost of 1 goldfish is $0.25 .
<u>Step-by-step explanation:</u>
The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.
Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:
Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 , Cost of 1 goldfish is $0.25 .
convert yards to feet and minutes to seconds
1yard=3ft
16.8yards times 3ft/1yd=50.4ft
1minute=60 seconds
12minutes times 60seconds/1min=720seconds
feet per second=50.4ft/720sec=0.07ft/sec
answer is 0.07ft/sec
Answer:
The price would be decreased by 18 bozats
Step-by-step explanation:
The following information is given in the question
x = number of kilograms of snig sold
P = Price per kilogram
And, the equation is
p = 300 - 18x
Now if an extra kilogram is sold so it should be x+1
Now the new price is
New price = 300 - 18(x + 1)
= 300 - 18x - 18
Therefore the price would be decreased by 18 bozats