answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
2 years ago
7

​Kara's Custom Tees experienced fixed costs of ​$200 and variable costs of ​$3 a shirt. Write an equation that can be used to de

termine the total expenses encountered by​ Kara's Custom Tees.
The cost of producing 6 shirts is ?
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]2 years ago
4 0
To do this, first start with what you are given. You are given that there is a fixed, or permanent cost of 200 dollars. You are also given that the shirts cost 3$ each. You produce 6 shirts so the equation is 200+3(6)=X. Hope this helps!
You might be interested in
Integration by substitution is related to what differentiation​ method? What type of integrand suggests using integration by​ su
xeze [42]
Integration by substitution is an integration method meant to "undo" the chain rule for differentiation. This method is useful for some integrands containing compositions of functions.

For example, substitution is good for finding the antiderivative of 2x•cos(x^2). The quadratic function nested inside the cosine function suggests that substitution might be useful. And it is... the antiderivative is sin(x^2)+C

The answer is Choice C.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What term best describes the intersection of the strokes drawn when writing the letter T? point plane line
Anna11 [10]

Answer:

Point just took the test and this is the answer.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A proportional relationship is graphed on the coordinate plane. The line that represents the relationship passes through points
Marrrta [24]

Answer: I think its D. 1:5

Step-by-step explanation:

but im not surr

4 0
1 year ago
Bonny Blair of the United States set a world record in speed skating when
Nookie1986 [14]

Answer:

4589.75J

Step-by-step explanation:

Kinetic energy = 1/2 x M x v^2

Given

Mass M = 55.0kg

V = 12.92m/s

Kinetic energy

= 1/2 x 55.0 x (12.92)^2

= 1/2 x 55.0 x (12.92 x 12.92)

= 1/2 x 55.0 x 166.9

Multiply through

= 9179.5/2

= 4589.75J

7 0
2 years ago
Aubrey and Charlie are driving to a city that is 120 mi from their house. They have already traveled 20 mi, and they are driving
sineoko [7]
<span>D=20+50t 120=20+50t 50t=100 t=2 hours Domain of t from t=-(2/5)hr to t=2hr. Since they already drove 20 miles. [-2/5,2]</span>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • John is working part-time in an office. He works 30 hours per week and earns $600 each week. He currently has $2,700 in a saving
    13·1 answer
  • Which of the following is a validation of congruency between two polygons?
    13·2 answers
  • What is the following sentence written as an expression add the product of 3 and 6 to 4
    13·1 answer
  • Suppose you have a rectangular shipping box that measures 30 cm × 15 cm × 20 cm. What is the longest length of a 1 cm diameter w
    5·2 answers
  • a phone plan has a limit of $25 that can be spent on text messages. the base cost of the text plan will cost a user $5. each tex
    12·2 answers
  • Anna is at the movie theater and has $35 to spend. She spends $9.50 on a ticket and wants to buy some snacks. Each snack costs $
    12·2 answers
  • Cindy was asked by her teacher to subtract 3 from a certain number and then divide the result by 6.Instead she subtracted 6 and
    12·2 answers
  • Sasha is bisecting a segment. First, she places the compass on one endpoint, opens it to a width larger than half of the segment
    13·2 answers
  • marcus has a spinner with 3 red sections, 2blue sections, and 1 purple section match the event of landing on each color to the c
    12·1 answer
  • Dried cranberries cost £9.20 per kilogram. Calculate the cost of 650g of dried cranberries
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!