Answer:
a. 0.0783
Step-by-step explanation:
For each flight, we have these following probabilities:
A 15% probability that a flight is delayed
An 85% probability that a flight is on time.
Which of the following is closest to the probability that it will take 5 selections to find one flight that is delayed?
This is the probability that the first four flights are on time and the fifth is late. So

So the correct answer is
a. 0.0783
Answer:
The first step in solving 83.5 ÷ 6.25 is to multiply the divisor and dividend by
[✔ 100
]
sorry idk the answer for the second one :(
Step-by-step explanation:
Answer:
P(water)=11/22=1/2
Step-by-step explanation:
The number of bottles with water is 11
The total number of bottles is 11 +9+2=22
Sothe probability that Ronald chooses a bottle of water is
P(water) =N(water)/N(total)=11/22=1/2
Answer:
For this case, the first thing we must do is define variables:
x: number of hammers
y: number of wrenches
We write the system of inequations:
10x + 6y <= 120
x + y> = 14
Step-by-step explanation: