answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
2 years ago
15

If Jessie is 24 years younger than her mother and if the sum of their ages is 84, how old is Jessie?

Mathematics
2 answers:
andreev551 [17]2 years ago
6 0
Jessie would 60. You would subtract 80-24 which then equals 60.
Studentka2010 [4]2 years ago
5 0
Jessis should be 18 years old.
You might be interested in
A store manager records the total visitors and sales, in dollars, for 10 days. The data is shown in the scatter plot. What concl
pickupchik [31]

Answer:An increase in visitors is correlated with an increase in sales.

Step-by-step explanation:

From the given scatter plot we can see that variables are positively correlated  because they are moving in the same direction.

Since we know that the positive correlation is a relationship between two variables such that they increase or decrease together.

Since, the two variables given her is " number of visitors" and "Total sales"

Therefore, based on the given data it can be observed that "An increase in visitors is correlated with an increase in sales."

3 0
2 years ago
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews
RoseWind [281]

Answer:

there are 161 calories in 28 gram,then:

one gram of dry roasted cashews contains=161/28=5.75 calories

You eat 12 gram of it, =12*5.75=69 calories


9 cashews  has 12gram, then:

one gram of dry roasted cashews contains= 9/12 = 0.75 cashews

there are total of 28gram in one serving.

Therefore cashews in one serving = 0.75*28=21cashews

a)69 calories

b)21cashews

4 0
2 years ago
Cheryl has $56 and wants to buy as many notebooks as she can to donate to her school. If each notebook costs $1.60, which inequa
natka813 [3]
The answer is B because n is equal to the number of notebooks. you can not exceed the amount of money that you have to buy the notebooks
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
By visual inspection, determine the best fitting regression model for the data below
AVprozaik [17]

Answer:

A) Quadratic

Step-by-step explanation: It has the U shape of a parabola which a quadratic equation has.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Luke has 1/5 of a package of dried apricots. He divides the dried apricots equally into 4 small bags. Luke gives one of the bags
Ivahew [28]

Answer:

3/80

Step-by-step explanation:

If one fifth of apricots are split into 4 parts, each bag has 1/5 * 1/4 of the original apricots

1/5 * 1/4 = 1/20

Luke keeps 3/4 of those so that's

3/4 * 1/20 = 3/80

7 0
1 year ago
Other questions:
  • we learned today that division expresions that have the same quotient and remainders are not necessarlliy equal to each other.Ex
    7·1 answer
  • In a word processing document or on a separate piece of paper, use the guide to construct a two column proof proving that triang
    12·2 answers
  • jenna eats dinner at a restaurant. her bill is 14.50. jenna pays her bill and leaves a tip. write an inequality to represent the
    5·1 answer
  • Given the data 29.65 28.55 28.65 30.15 29.35 29.75 29.25 30.65 28.15 29.85 29.05 30.25 30.85 28.75 29.65 30.45 29.15 30.45 33.65
    10·1 answer
  • Given: quadrilateral MNOL with MN ≅ LO and ML ≅ NO
    6·2 answers
  • Betsy is shopping for a new rug, and she finds a square rug that she wants to purchase for her living room. Before purchasing th
    10·2 answers
  • The cost to manufacture t shirts can be represented by the function c(x)=10.5x complete the following statement about the functi
    7·2 answers
  • What did the mathematician do to practice over winter break?​
    12·2 answers
  • A closed box with a square bottom is three times high as it is wide. a) Express the surface area of the box in terms of its widt
    9·1 answer
  • Martin is buying 400 video games for his entertainment store. Each video game costs
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!