Is this select all that apply because i see more than just one answer
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
<span>The total equivalent warming impact (TEWI) takes into consideration both the direct and indirect global warming effects of refrigerants.
In addition to the direct impact of the refrigerant (which is conveniently estimated by GWP), any system or process, which requires energy input, indirectly affects the environment. This impact is originated from CO2 emissions from the energy production processes.
TEWI can be calculated using the equation below:
TEWI = direct emissions + indirect emissions = (GWP×L×N)+(Ea×β×n),
where
L – annual leakage rate in the system, kg (3% of refrigerant charge annually),
N – life of the system, years (15 years),
n – system running time, years (based on weather data, 4910 hours),
Ea – energy consumption, kWh per year (modelled for each refrigerant),
β – carbon dioxide emission factor, CO2-eq. emissions per kWh (165 g CO2/kWh).</span>
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added