Use the formula of the present value of an annuity ordinary which is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷r]
Pv present value 4500
PMTthe actual end-of-year payment?
R interest rate 0.12
N 4 equal annual installments
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷r]
PMT=4,500÷((1−(1+0.12)^(−4))÷(0.12))
PMT=1,481.55
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
5.022 Million dollars
Explanation:
According to Apple 2017 financial report and looking at the consolidated balance sheets of the company, the warranty expenses of Apple was 5.022 millions. Other than this, Apple paid $4.401 Million as warranty claims.
These statistics are used by managerial accountants to inform all the stakeholders about the company cost and projections and warranty claim is one major head in it
The best and most correct answer among the choices provided by the question is
The statement that points out his most serious omission is "<span>What if the electric bill increases?".
</span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50