Answer:
a) (0.5256,0.5944)
c) Criticism is invalid
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 560
Proportion of mislabeled = 56%

a) 90% Confidence interval:


Putting the values, we get:

b) Interpretation of confidence interval:
We are 90% confident that the true proportion of all seafood in the country that is mislabeled or misidentified is between 0.5256 and 0.5944 that is 52.56% and 59.44%.
c) Validity of criticism
Conditions for validity:

Verification:

Both the conditions are satisfied. This, the criticism is invalid.
We have that the spring is going to have a sin or a cos equation. We have that the maximum distance of the spring is 6 inches and it is achieved at t=0. Let's fix this as the positive edge. Until now, we have that the function is of the form:
6sin(at+B). We have that the period is 4 minutes and hence that the time component in the equation needs to make a period (2pi) in 4 minutes. Thus 4min*a=2p, a=2p/4=pi/2. In general, a=2pi/T where a is this coefficient, T is the period. Finally, for B, since sin(pi/2)=1, we have that B=pi/2 because when t=0, we have that 6sin(B)=6. Substituting, we have f(t)=6sin(pi*t/2+pi/2)=6cos(pi*t/2)
by trigonometric identities.
Step-by-step explanation:
The two conditions that must be satisfied for Ibrahim to be correct are:
1. The range of numbers in each list must also be the same.
2. The number of numbers in both list must also be same.
Answer:
Answer in explanation
Step-by-step explanation:
In this question, we are asked to determine what could have happened if the same experiment carried out by two academicians turned out to five different results statistically.
What majorly could have caused this is the difference in sample size. In a scientific experiment, the term sample size refers to how many individual observations are present.
Due to this difference in sample size, an experiment conducted with more sample size is expected to yield a greater amount of degree of freedom.
Thus, the small differences between the groups of observations are likely to be statistically significant.