Answer:
x= 3
Step-by-step explanation:
8x - 9 =15
+9 on both sides
8x = 15 + 9
Add 15 and 9 to get 24
8x = 14
Divide 8 by both sides
x = 3
Answer:
<em>24.66 mg</em><em> of medicine will be left.</em>
Step-by-step explanation:
The given exponential equation is,

Where,
A(t) = amount after time t
i = initial amount = 100 mg
r = rate of change = -14% = -0.14 (-ve is taken because the amount is decreasing)
t = time = 10 hours
Putting the values,





The plane has intercepts in the
plane at (4, 0, 0) and (0, 1, 0), so the flux is given by (via the divergence theorem)

Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.