Answer:
$550
Step-by-step explanation:
400x=2200, x is the number of groups needed to get 2200 pounds.
If you divide both sides by 400, you'll get x=5.5
Next, multiply 5.5 by $100 because each group gives $100
hope this helps!
A)<span> How much would it cost to ship a package weighing 3.2 pounds? Explain how you arrived at your answer.
Answer:Shipping cost of 3.2 package is $4.13.
</span>We can't use the cost assigned to 3 lbs because the package is over 3 lbs but it is not over 4 lbs so we use the cost of 4lbs. (check the attachment for price)
b)<span>What type of graph is needed to represent the Media Mail shipping prices as a function of the weight of the books shipped? Explain your thinking.
Answer:Line graph </span>is needed to represent the Media Mail shipping prices as a function of the weight of the books shipped.
In line graph, x values represent the weight in pounds and the y values represent the cost.
c)<span>Graph the Media Mail shipping prices as a function of the weight of the books shipped.
Answer;When we g</span>raph the Media Mail shipping prices as a function of the weight of the books shipped, it will be;
f(x) = 2.69 + 0.48(x-1)
Answer:
x = -0.3
Step-by-step explanation:
You can substitute y in 2x – 4y = 3, to solve for x.
How to solve for x:
2x - 4(3x) = 3 (Simplify)
2x - 12x = 3 (Simplify)
-10x = 3 (Divide by -10)
x = -0.3
Sample Response: A kite has two pairs of
congruent adjacent sides and opposite sides that are not congruent.
Jared has already created one pair of congruent adjacent sides. Since he
has used 60 ft of rope, there are 40 ft remaining. This means that he
will need 20 ft of rope for each of the other sides, or half of the
remaining rope, in order to create another pair of congruent adjacent
sides. Since this is a different length than 30 ft, the shape has
opposite sides that are not congruent.
Yes, if all 8 of the students shared the cost of $100 dollars equally, that would mean each student paid $12.50.