Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
c.
Explanation:
the product is a "me-too" and contains no new technology or points of difference
Price skimming is a pricing strategy in which a marketer sets a relatively high initial price for a product or service at first, then lowers the price over time
Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
a. Cash A/c Dr $15,000
To Games revenue A/c $15,000
(Being cash collected)
b. Cash A/c Dr $3,000
Accounts receivable A/c Dr $5,000
To Sales revenue $8,000
(Being cash received for selling of equipment)
c. Cash A/c Dr $4,000
To Account receivable $4,000
(Being cash received for merchandise sold by the company)
d. Cash A/c Dr $2,500
To Unearned revenue A/c $2,500
(Being deposit received for the upcoming fall season)
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424