Answer:
The following entries would be made.
Stefan Ceramics
Sr. No Particulars Debit credit
1 Merchandise Inventory 291600
Accounts Payable/ Cash 291600
For purchase of 720 kgs of tungsten carbide at $280 per kg (720*280=291600)
Accounts Payable or cash depending on whether material was purchased for cash or through accounts payable( creditors).
2 Work In Process 291600 Dr
Merchandise Inventory 291600 Cr
For use of 720 kgs of tungsten carbide . As there is no ending inventory the whole of the material is charged to production.
Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
The correct answer is simulation training.
Simulation taining is being defined as having to exercise or
train the skills of individuals with the use of basic equipment or rather a
computer software by means of modelling a real world scenario that the
individual is training.
Answer:
a. -1.25
b. -1.25
Explanation:
Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.
Formula is;
= % change in Quantity/ % change in Price
a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= -0.5/0.4
= -1.25
b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= 0.5/-0.4
= -1.25
Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.