Answer:
The bond is worth $2,968 today
Explanation:
In order to know "how much is the bond worth today", we need to calculate the present value (PV) of the bond.
Google bond will pay $4,500 ten years from now, it means the future value (FV) is $4,500
Tenor is 10 years
Discounting rate is 4.25% pa
PV = FV/((1+ rate)^ tenor)= $4,500/(1+4.25%)^10 = $2,968
Engenuity said to have
1. Option A is not the best choice, because the monthly payments will be too high.
2. Option B is not a good choice, because it requires too high of an up-front cost, and the mileage restriction might be a problem.
3. Option C is the best choice for my budget, and it will allow me to own a car outright once the loan is repaid.
Answer:
$9.63
Explanation:
Data provided in the question:
Year Annual dividend paid
1 $1.20
2 $1.12
3 $1.12
4 $14.20
Now,
Year Annual dividend paid Present value factor Present value
1 $1.20 0.84246 1.011
2 $1.12 0.84246 0.7949
3 $1.12 0.59793 0.6696
4 $14.20 0.50373 7.1529
===============================================================
Worth of stock = 1.011 + 0.7949 + 0.6696 + 7.1529
= $9.6284 ≈ $9.63
Note:
Present value factor = [ 1 ÷ (1 + 0.187)ⁿ]
here,
n is the year
Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.