Answer:
Fixed cost= $50,000
Explanation:
The high low method is the process by which highest level of activity ND lowest level of activity are comapred along with total cost at each level. Fixed and variable cost can be calculated using equations.
Variable cost= (Highest activity cost- Lowest activity cost)/(Highest activity unit- Lowest activity unit)
Variable cost= (110,000-87,500)/ (4,000-2,500)
Variable cost= 22,500/ 1,500= $15 per unit
Fixed cost= High activity cost- (Variable cost* High activity units)
Fixed cost= 110,000- (15*4,000)
Fixed cost= 110,000- 60,000
Fixed cost= $50,000
Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>
Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Answer: $47.50
Explanation:
The price pr share given debt and the number of shares if the company had both an all equity structure and a mixed structure can be expressed as;
Price per Share = Debt Value / (Number of Shares under All-equity plan - Number of shares under mixed plan)
Price per share = 109,250 / (15,000 - 12,700)
= 109,250 / 2,300
= $47.50
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000