Answer:
The population will reach 34,200 in February of 2146.
Step-by-step explanation:
Population in t years after 2012 is given by:

In what month and year will the population reach 34,200?
We have to find t for which P(t) = 34200. So



Solving a quadratic equation:
Given a second order polynomial expressed by the following equation:
.
This polynomial has roots
such that
, given by the following formulas:



In this question:

So 
Then



We only take the positive value.
134 years after 2012.
.14 of an year is 0.14*365 = 51.1. The 51st day of a year happens in February.
So the population will reach 34,200 in February of 2146.
8.54 / 8.75 =0.975
1 - 0.975 = 0.025
0.025 x 100% ( and nearest thenth)
=2.5%
Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
Answer=24.49 I’m not 100% sure but I believe this is the answer :)
Hope it helps
The constraints for the problem is the number of tomatoes and cups of oil on hand.
There are only 45 tomatoes and 10 cups of oil on hand to make both the Tuscan sauce and Marinara sauce.
These are identified as constraints because they limit the number of Tuscan sauce and Marinara sauce that Tiffany can make.