answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
2 years ago
5

Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries se

lls for $4. Kevin sold twice as many pounds of raspberries as pounds of apples and he made $115 altogether. Determine the number of pounds of apples sold and the number of pounds of raspberries sold.
Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

10 pound of apple Sells and 20 pound of Raspberry sells

You might be interested in
Below is a graph of the Murphys' annual expenses. How much will the Murphys' pay in state/local taxes if their gross annual
Murrr4er [49]

Answer:

the answer is C: 2,500.80

Step-by-step explanation:

                                                                             

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Each of the following phrases describes a numerical value:
DanielleElmas [232]

Answer: C

Step-by-step explanation:

The answer is C

Step-by-step explanation:

C The opposite of 9 is the same distance from 0 on a number line as the absolute value of 9.

Absolute value is the distance from zero on a number line of and number positive or negative.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Charles uses a graphing calculator to find a quadratic regression model f for a given set of data. When he compares model f to a
makvit [3.9K]
B I hope this helped I’m not sure
7 0
1 year ago
Find the first partial derivative:<br><br> f(x, y) = y^5 -3xy
Romashka-Z-Leto [24]
Partial derivative is derivative over only 1 variable.
here we have 2 variables so it depends on which variable you want to make partial derivative.

case 1. 
df/dx = -3y

case 2
df/dy = 5y^4 - 3x
8 0
1 year ago
Which function has a range of y &lt; 3?
Setler79 [48]

Using a graphing tool

Let's graph each of the cases to determine the solution of the problem

<u>case A)</u> y=3(2^{x})  

see the attached figure N 1

The range is the interval--------> (0,∞)

y> 0

therefore

the function y=3(2^{x}) is not the solution

<u>case B)</u> y=2(3^{x})

see the attached figure N 2  

The range is the interval--------> (0,∞)

y> 0

therefore

the function y=2(3^{x}) is not the solution

<u>case C)</u> y=-2^{x}+3  

see the attached figure N 3    

The range is the interval--------> (-∞,3)  

y< 3

therefore

the function   y=-2^{x}+3    is the solution

<u>case D)</u> y=2^{x}-3  

see the attached figure N 4  

The range is the interval--------> (-3,∞)  

y>-3

therefore

the functiony=2^{x}-3 is not the solution

<u>the answer is</u>

y=-2^{x}+3

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a company sells red, blue, and white tents at a ratio of 5:3:1 and they sell 1,350 tents in one month,
    5·2 answers
  • Which statement holds true for a skewed histogram showing a distribution of the weights of students in a class?
    15·2 answers
  • Two race cars are speeding around the racetrack at different speeds. One goes around the track in 2 minutes; the other goes arou
    8·2 answers
  • Justify each step in solving the equation 4x = 7(x-3) by writing a reason for each statement
    11·1 answer
  • The temperature was -20.5°F at 5 A.M. and rose 5 degrees per hour for the next 5 hours. Melissa says the temperature at 10 A.M.
    7·1 answer
  • Simplify the expression ASAP 8p3
    7·1 answer
  • Of the coffee makers sold in an appliance​ store, 4.0% have either a faulty switch or a defective​ cord, 2.5% have a faulty​ swi
    13·1 answer
  • 3. A local pizza restaurant has two options for birthday parties; the Premium Plan and the
    9·1 answer
  • What is the difference between 28.935 and 13.011 , to the nearest integer?
    10·1 answer
  • The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!