KL=2*JL
I tried to find the rest of the question online, and I'm not sure if radicals couldn't show up or something, but attached is an image of the rules for a 30-60-90 triangle, so hopefully this helps.
B)3 = 5x2<span> – 10</span><span>x
D)</span>8 = 5(x2<span> – 2</span>x<span> + 1)
G)</span><span> = (</span>x<span> – 1)</span><span>2</span>
$2.25x+$3.50=$35
so, $35-$3.50=$31.50
Then you divide $31.50 by $2.25
That equals 14
So, x=14
Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip