Answer:
Explanation:
Amount realized on sale:
Cash $75,000
Purchaser’s note 675,000
$750,000
Adjusted basis (535,000)
Gain realized on sale $215,000
b. $215,000 gain realized ÷ $750,000 contract price = 28.67% gross profit percentage.
Cash received in year of sale:
Cash at closing $75,000
August principal payment 33,750
$108,750
Gain recognized (108750*28.67%) $31,179
A. Book gain $215,000
Tax gain (31,179)
Book/tax difference $183,821
B. $183,821 × 35% = $64,338 deferred tax liability
The excess of book gain over tax gain is a favorable difference.
Increasing market power allows firms to raise prices and not lose customers. This is a way to increase revenues without increasing cost.
Answer:
The correct answer is letter "B": equilibrium quantity to rise and the equilibrium price to fall.
Explanation:
Given the market for a certain product, in case both the demand and supply of that good increase, as the demand increases, <em>the equilibrium quantity is likely to increase</em>. Every time the equilibrium quantity increases, <em>the equilibrium price tends to fall</em>.
Answer:
Growth rate = 7.50%
Explanation:
Given:
Return on investment = 15%
Retention ratio = [1.5 / 3] 100 = 50%
Find:
Growth rate
Computation:
Growth rate = Return on investment*Retention ratio
Growth rate = 15% x 50%
Growth rate = 7.50%
Answer:
1) a. Audience oriented
2) a. Purposeful
3) True
4) All except a
5) a. Analyze e. Anticipate d. Adapt
6) b. Analyzing
7) b. organizing
8) a. Editing
9) b. 50 percent
Explanation:
Purposeful:
It conveys information and solves problems
Persuasive:
Its goal is to make the audience accept and believe the message
Economical:
It's clear and concise and doesn't waste the reader's time; length is not rewarded
Audience Oriented:
It focuses on the reader, not the sender; concentrate on looking at a problem from the perspective of the audience instead of seeing it from your own.