Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
Answer:
Career or technical education.
Explanation:
Someone who wants credentials in skilled training, but in less time than a four- year degree should consider Career or technical education.
A technical education course is solely based on providing skilled training which will help the student to learn the practicalities in a shorter period of time.
They are focused on a specific kind of skilled training which you can use in your career. Technical education is also known by the name of a diploma which can be completed in a period of 2 years or even in a period of months.
Answer:
Public relations
Explanation:
Public relations refers to how a company builds its relationship with the community and its consumers.
What Magnificent Manufacturing's employees are doing is a very nice action, but it is done to grab the attention of the press and get "good press" for the company. This way the community will have a positive view about the company.
Answer:
iahdiahoaihoiahfoaihfhoihfoisoishfoiafhoihsfoiahsfoisahoiahsoiahsaohfoaihsfoiashfoishosihoihsoihsoiasoihsoishoishoisfhioshosfhosfihosfihisohsoihoihosifhoifhhf
Explanation: