Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
<u></u>
Explanation:
The <em>expected return</em> is the weighted average of the expected returns in each scenario by its respective probability.
The <em>distribution of the holding period returns </em>(HPR) under three different scenarios is:
State of the economy Scenario #(s) Probability, p(s) HPR
HPR Boom 1 0.336 28.40%
Normal growth 2 0.414 7.90%
Recession 3 0.25 18.90%
The calculations are:


Answer:
The scenario that best illustrate BUNDLING is option B which state that:
Fresh Seeds Inc. sells seed packages, in which a person can buy a package of three types of seeds at a discounted price compared to buying the seeds individually
Explanation:
BUNDLING occur when a company or an organisation combine different product together as a package and than sell those product at a discounted amount or lower price instead of charging their customers to buy those product separately
For example, a customers may prefer iPhone 6 than iPhone 5 Instead of the company to sell iPhone 6 for $500 dollars and iPhone 5 for $400 dollars each, the company will then bundles or combined the two product and sells them at a discounted price or amount of $300.
Answer:
Using the discount cash flow model to value the company, we can say that the company is worth $85 million / 12% = $708.33 million
Each stock should be worth approximately $708.33 million / 100 million = $7.0833 per stock
If the company uses the cash to finance new projects, then future cash flows should be approximately $97.75 million, and the company's value = $97.75 million / 12% = $814.583 million. This represents a 15% increase in value. The stock price should also increase by 15% to $8.1458 per stock.
If the company instead decides to repurchase stocks using all the cash, then it could repurchase 35.29 million stocks. Since we are assuming that the company's future cash flows wouldn't be affected by this decision, then the company's total value will still be $708.33 million, but each stock would be worth much more = $708.33 / 64.71 million stocks = $10.95. This represents a 34.36% increase with respect to the other alternative of investing the cash.
The issue here, is that this situation is not very realistic. It is not normal for a company to use all of its cash to repurchase stocks since it would result in a huge increase in stock prices (stock prices are set by supply and demand). Also, this would also result in a sharp increase in the cost of equity due to higher risks.