Answer:
Mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportions are 76 and 0.0427 respectively.
Step-by-step explanation:
The mean for a sample proportion is given by μ = np
n = sample size = 100
p = fraction of the sample proportion that have what is being tested = 76% = 0.76
μ = 0.76 × 100 = 76.
Standard deviation of a sample proportion = σ = √[p(1-p)/n] = √(0.76×0.24/100) = 0.0427
Let's call Tacos t and Enchiladas e.
Lily paid $9 for 2t and 3e
Alex paid $12.50 for 3t and 4e.
Thus the equations would be.

You are given the number of bagels sold daily for bakeries A and B and are shown in the table above. Based on the above data, it is better to describe the centers of distribution in terms of the mean than the median. This is because all of the data from bakery A and B have values that are near the average and no data sample have possible outliers. For instance,
bakery A
mean (A) = [<span>53 + 34 + 52 + 40 + 50 + 36 + 48 + 38]/8 = 43.88
Bakery B
mean (B) = [</span>53 + 41 + 47 + 44 + 55 + 40 + 51 + 39]/8 = 46.25
Even if bakery A and B has the 38 and 39 as the lowest data respectively, they are still near the average data.
Answer:
Step-by-step explanation:
P(A) = 18/22
P(B) = 10/22
P(A and B) = 8/22
P(A or B) = 18/22 * 10/22 = 0.37