Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
In thermodynamics, specific volume is considered to be an
intrinsic property of matter. What we meant by intrinsic property is that, the
value of this property does not change no matter the size of the sample. This
is opposite to weight or volume which changes depending on the size of the
sample.
By mathematical definition, specific volume is the ratio of
the substance’s volume to its mass. Or in other words, this is the reciprocal
of density.
The formula for density is:
density = mass / volume
Since specific volume is reciprocal so:
Specific volume = 1 / density = volume / mass
Calculating:
Specific volume = 100 ft^3 / 5 pounds
Specific volume = 20 ft^3 / pound
Or when asked in units of m^3 / kg, we convert:
Specific volume = (20 ft^3 / pound) (2.2 pound / kg) (1 m^3
/ 35.3147 ft^3)
Specific volume = 1.246 m^3 / kg
Is that a question???????
For this case we have the following equation:
y = 3619000 (2.7) ^ 0.009t
We must evaluate the equation for the year 2000.
Therefore, we must replace the following value of t:
t = 2000 - 1994
t = 6
Substituting we have:
y = 3619000 (2.7) ^ (0.009 * 6)
y = 3818407.078
Round to the nearest ten thousand:
y = 3820000
Answer:
3820000 residents are living in that city in 2000
Given that the window is rectangular on three sides with semi-circular top and with the following dimensions: 4 as the length and 3 as the width. We can calculate the perimeter using the given values, and it gives us the perimeter of 15.71 feet.