Answer:
In order for it to benefit his father to buy the pass Seth have to attend the movies for 11 times.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of movie pass = $40
Cost per matinees with pass = $1.00
Cost per matinees without pass = $3.50
To Find:
Number of times must Seth attend in order for it to benefit his father to buy the pass = ?
Solution:
Let x be the number of times he wants to visit
To profit his father
The number of visits without pass = the number of visits with passin the cost of $3.50
Then, without pass if he visits for x times then the cost will be = 3.50x
Also with pass, the number of times he can visit the pass = 
then



x = 11.42
x = 11 (approx)
A) set x as the number of cameras
18x=9x+1800
9x=1800
x=200
b) i'm assuming it's increasing production from my answer in a, so the profit would be 18(250)-(9*250+1800)=4500-4050=450
Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711
<span>width = 90 tan43 degrees = about 84 feet </span>
Answer:

Now we can find the limits in order to determine outliers like this:


So for this case the left boundary would be 3, if a value is lower than 3 we consider this observation as an outlier
b. 3
Step-by-step explanation:
For this case we have the following summary:
represent the minimum value
represent the first quartile
represent the median
represent the third quartil
represent the maximum
If we use the 1.5 IQR we need to find first the interquartile range defined as:

Now we can find the limits in order to determine outliers like this:


So for this case the left boundary would be 3, if a value is lower than 3 we consider this observation as an outlier
b. 3