Answer: a) 278382 oz
b) 43 oz
c) 64.1 oz
Step-by-step explanation:
a) 8 T. 1,398 lb. 14 oz. × 6
First we need to change it in 'oz'.
As we know that

so, it becomes,

8 T. 1,398 lb. 14 oz. × 6 becomes

b) 349 lb. 6 oz. ÷ 130
It becomes,

c) 6 T. 294 lb. ÷ 3,071
First it becomes,

At last it becomes,

Hence, a) 278382 oz
b) 43 oz
c) 64.1 oz
Answer:
0.24315
Step-by-step explanation:
Using the z score formula to solve this question
z = (x - μ) / σ,
Such that:
x = raw score
μ = population mean
σ = population standard deviation.
From the question:
x = 3000
μ = 3550
σ = 870
z = (3000 - 3550) / 870
z = -550/870
z = -0.6962
Using the z score table as well as probability calculator(as requested in the question to find the z score)
The probability of having less than 3000 is obtained as:
P(x<3000) = 0.24315
The answer is B. Hope this helps!
Answer:
The answer should be 25.
Step-by-step explanation:
Since we can rule out 25.4 for being too high, and 22 for being too low, the answer must be 25