The quantity rose was mostly likely cause
Answer:
The cafe is small enough so a middle manager is not required for maintenance as it can be maintained as a flat organization.
Explanation:
It has least number of employees. Hiring a middle manager will increase cost for the restaurant.
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
Job 765 Job 766
Direct material $5,670 $8,900
Direct labor $3,500 $4,775
Overhead $5,400 $8,800
(27*200) (44*200)
Total Job cost $14,570 $22,475
b) Cost per unit = Total job cost/unit produced
Job 765 = $14,570/152 units
Job 765 = 95.86
Job 766 = $22,475/250 units
Job 766 = 89.90
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424