Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
The correct answer is Channel Marketing.
Explanation:
The marketing channels are the routes through which the products circulate from their origin, the manufacturer, to the final consumer. These channels are formed by companies independent of the manufacturers whose function is to market, sell or help the sale of products created or manufactured by others. Let's say that the marketing channels are the ones that help sell the products of others.
Depending on the type of sales technology they use, we can find different channels:
- Traditional channels: those that, as the name implies, do not use advanced technology to achieve their ends.
- Automated channels: they use technology in a basic way to channel products towards consumption. For example, product vending machines.
- Audiovisual channels: these are the channels that use different media. For example, television to publicize their products, the telephone to contact potential buyers and a transport company to get the product home.
- Electronic channels: these are the marketing channels that use the internet as a means to connect with consumers.
Answer:
$1,883.81
Explanation:
To calculate this, we use the formula for calculating the present value (FV) as follows:
PV = FV ÷ (1 + r)^n ……………………………………………. (1)
PV = Present value or the amount to invest in the CD = ?
FV = future value or the amount needed in three years = $2,000
r = interest rate = 2% annually = 2%/4 quarterly = 0.5% or 0.005 quarterly
n = number of period = 3 years = (3 × 4) quarters = 12 quarters
Substituting the values into equation (1), we have:
PV = 2,000 ÷ (1 + 0.005)^12 = 2,000 ÷ 1.0616778118645 = $1,883.81
Therefore, Angela should invest $1,883.81 in the CD.
Answer:
(B) a cash cow
Explanation:
<u>It growth rate is decreasing, but their market share is high. It is a cash cow</u>
This means it is a division which generates cash. It proceeds should be used to generate stars.
<u>Start: high market share high growth</u>
It will be a division with their growth increasing, in this case is decreasing.
<u>question mark: high growth low market share</u>
Al Rubber is the complete opposite, its market share is high and it growth is decreasing.
<u>dog: low growth low market share</u>
While the growth is low, the market share is high, so it is not a dog.
Answer:
Centralize decision making
Explanation:
From the question we are informed about Rockwood International who needs to make risky decisions on a daily basis. Therefore, its managers are likely to Centralize decision making.
Centralization can be regarded as setup whereby decision-making powers are been concentrated or given to few leaders that are on top of the organizational structure. Decisions making are been carried out at the top then communicated to lower-level managers so that implementation can take place.