Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer:
c. $57,556
Explanation:
Operating Cash flow = Net Income + Non cash Expenses + net Change in working capital
Operating Cash flow = 44,245 + 16,500 + (-12,500 + 9310)
Operating Cash flow = 57,555
$
Sales 361,820
Cost <u> (267,940) </u>
Gross Income 93,880
Depreciation <u> (16,500) </u>
Operating Income 77,380
Interest Expense <u>(9,310)</u>
Income before Tax 68,070
Tax 35% <u>(23,825)</u>
Net Income <u> 44,245 </u>
Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:
The gain is subtracted from net income in the operating activities section
Explanation:
Given that
Sale value of an equipment = $230,000
And, the gain on the sale = $45,000
So by considering the above information
We can say that the Sale value of an equipment is shown in the investing activities as a cash inflow while the gain on the sale is to be subtracted from the net income in the operating activities and if there is a loss than it would be added to the net income
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05