The answer to this problem would be about 4 hours
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
35.2 ounces is 1/5 of the popcorn
so 35.2 x 5 = 176
1 pound = 16 ounces
176÷16=11
The movie theater made 11 pounds of popcorn
The answer to your question is A
Answer:
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.
Step-by-step explanation:
Transportation Budget : 400
a. Car payments 210
b. Gas/Oil 120
c. Insurance 60
d. License/Registration 8
e. Taxes 2
f. Maintenance/Repair
Lewis did not budget the Maintenance/Repair subcategory, because there is no price or cost indicator next to it.
Therefore, the corrct answer is option
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.