Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
Let's use 8 days as the maximum time we are going to be renting the car.
Putting that into the equation means, 500$ for Harry's Rentals and Smilin' Sam's at $600.
Therefore, Happy Harry's Rentals are better for the 7th and 8th days while Smiling Sam's are the better from day's 1 to 6.
Work:
500$ is a fixed value so it doesn't change (constant)
200 + 50x
x = days
8 days = 8x
200 + 50(8)
200 + 400 = 600
I'll solve for y
xy+(4(20))>x-5y(2+9-7)
xy+4(20)>x-5y(2+9-7)
xy+4(20)>x-5y(4)
xy+4(20)>x-20y
xy+80>x-20y
xy+20y+80>x
y(x+20)>-80+x
y>(-80+x)/(x+20)
Mean = 60 / 4 = 15
13 - 15 = -2
17 - 15 = 2
9 - 15 = -6
21 - 15 = 6
Total of squares = 4 + 4 + 36 + 36 = 80
because this is a sample we divide this by n - 1 ( = 3)
Standard deviation = sqrt (80/3) = 5.16 answer
Answer:

Step-by-step explanation:
Circumference of the column 
Circumference of a circle
Therefore:

Area of a Circle 
Since radius of the cross section of the column =9 meters
Area of the cross section of the column
