Answer:
0.24315
Step-by-step explanation:
Using the z score formula to solve this question
z = (x - μ) / σ,
Such that:
x = raw score
μ = population mean
σ = population standard deviation.
From the question:
x = 3000
μ = 3550
σ = 870
z = (3000 - 3550) / 870
z = -550/870
z = -0.6962
Using the z score table as well as probability calculator(as requested in the question to find the z score)
The probability of having less than 3000 is obtained as:
P(x<3000) = 0.24315
Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
Answer:
Strong and Positive Relation
Step-by-step explanation:
Here, when we plot the graph of y = 0.4125x + 0.1576
Then we see that the graph has a positive correlation as we increase the value of x, the value of y is also increasing. So, Life of Car's Engine and Number of Times the Oil is Changed has a Positive relation.
And if our scatter plot is horizontal, vertical or we unable to draw the line of best fit then it has no or little correlation but here we see that line is not lie in either case. So, the relationship is strong but not very strong.