This question is incomplete, here is the complete question:
Suppose in the next year, 2007, College D's expenses and enrollment remain about the same, but in addition to their current revenues, they receive an additional $50,000,000 grant. This would allow them to reduce average tuition by how much?
A) $1388.89
B) $3571.43
C) $5555.56
D) $9500.00
E) $25888.89
number of students = 36,000
Answer: A) $
1388.89
Step-by-step explanation:
the college received additional grant which is $50,000,000
and the number of students is 36,000,
and we also know that expenses and enrollment remained the same.
So if we have more money (grants) and nothing changed (expenses remain the same)
dividing the grant by the number of students will show just how much the average tuition fee would be reduced
therefore R = G/n
R = 50,000,000 / 36000
R = 1,388.888 ≈ $1388.89
Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
Answer:
Option D. 
Step-by-step explanation:
Let
x -----> the original price of one game
y ----> the original price of one security programs
Remember that


The total pay with discount is

we have that


Find the total pay without discount

The amount saved is the difference

_121_ R7 or 121 7/13
13)1580
13
28
26
20
13
7
Answer: 5 Pens!
Step-by-step explanation: 5 Pens Would Be The Answer.