Answer:
The <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Step-by-step explanation:
The confidence interval formula for mean difference for a paired data is as follows:

Here,
= sample mean of the difference,
= sample standard deviation of the difference,
<em>n </em>= sample size (both samples are of same size).
= critical value of <em>t</em>
(<em>n</em> - 1) = degrees of freedom
The information provided is:
<em>n</em> = 5
Confidence level = 95%
The critical value of <em>t</em> is:



*Use a <em>t</em>-table for the critical value of <em>t</em>.
Thus, the <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
There are 3 odd numbers out of 6 numbers and 7 B's out of 28 so
required probability = 3/6 * 7/28 = 1/2 * 1/4 = 1/8 Answer
40/12 = 100/x
Cross-multiply and get:
40x = 1200
Divide both sides by 40:
x = 30
It will take 30 minutes for the machine to weave 100 inches of fabric.
Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
In 2 hours, the clerical secretary can do 1/4 of the job. (The executive secretary does 3/4 of the job - or 3 times as much - in the same 2 hours.)
Since it takes the clerical secretary 2 hours to do 1/4 of the job, it will take them four times that to do it themselves. 2x4=8.
B. 1.08mL
1 lb = 2.2 kg
5 lb = 2.27 kg
2.27kg × 12mg = 27.24 mg
Divide 27.42 mg by 2.5 = 10.896mg
Now change the mg to mL
10.896 ÷ 10 = 1.0896