I dont see any statements. When you multiply the two you get: 30x^2 - 26x -12.
Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
Translation of 7 units to the right ⇒ subtract 7 units to the argument ⇒ f(x-7)
Translation of 5 units up ⇒ add 5 units to the function ⇒ f(x) + 5
g(x) = f (x-7) + 5 = (x-7)^2 + 5
The subtraction of 7 units to the argument of the function (this is x) translates the function 7 units to the right.
Adding 5 units to the function f, translates the graph 5 units up.
The max budget for food is 17%
.17 x 1950 = 331.5
The answer is $332
Just took this test and got it right