answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
1 year ago
12

A caterer makes 3 extra sandwhiches for every 20 sandwhiches a customer orders. What is the ratio of ordered sandwiches to extra

sandwiches? The caterer makes a total of 184 sandwiches for a customer. How many sandwhiches did the customer order?
Mathematics
1 answer:
VMariaS [17]1 year ago
4 0
You can solve this by making a proportion.

\frac{3}{20} =  \frac{x}{184}

you cross multiply and divide to solve this. your answer is 8.

You might be interested in
Which expression shows a way to find 20% of 950?<br> 950<br> 20<br> 20<br> What is it
Komok [63]
To find 20% of 950 you would set it up as a proportion. When doing percentages the prevent is always out of 100 so the first step would be 20/100. You are trying to find a number out of 950 so the second part would be ?/950. Now you want to cross multiply and divide. 20*950=19,000 then you divide it by 100 (your other number) 19,000/100=190. So 20% of 950 is 190.
3 0
1 year ago
The track team is trying to reduce their time for a relay race. First they reduce their time by 2.1 minutes. Then they are able
klemol [59]
Answer: 15.7 minutes

Step-by-step explanation:

Let x be the time in the beginning (in minutes).

Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.

First they reduce their time by 2.1 minutes.

Then they are able to reduce that time by 10

If their final time is 3.96 minutes, then

x-t1-t2= 3.6
x= 3.6+ t1+ t2
x= 3.6+ 2.1+ 10
x= 15.7

Hence, their beginning time was 15.7 minutes.
3 0
2 years ago
Zayed is helping his classmates get ready for their math test by making them identical packages of pencils and calculators. He h
oee [108]
So 72 pencils and 24 calculators
so greates number of identical calculators

this means
what is the biggest number that we can divide 72 and 24 by and get a whole number
this is called the GCM or greatest common multipule

to find the GCM, you factor 72 and group the like ones
72=2 times 2 times 2 times 3 times 3
24=2 times 2 times 2 times 3
so the common group is 2 times 2 times 2 times 3 or 24
so the greates number of packs is 24

so pencils
72 divided by 24=72/24=3
3 pencils per pack

24 divided by 24=24/24=1
1 calulator per pack


answer is 3 pencils and 1 calculator per pack
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
The height of a baseball thrown from the catcher to first base is modeled by the function h(t)=-0.08t^2+0.72t+6, where h is the
TiliK225 [7]
The answer would be c
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Joseph's lunch at a restaurant costs $13.00 without tax. He leaves the waiter a tip of 17% of the cost of the lunch, without tax
ryzh [129]

Answer:

The total cost of the lunch including the tip is $15.21.

Step-by-step explanation:

To find the total cost of the lunch including the tip, first, you need to calculate 17% of the price of the lunch as the statement indicates that that is the tip Joseph leaves the waiter:

$13*17%=$2.21

Now, you need to add that amount to the price of the lunch:

$13+$2.21=$15.21

According to this, the answer is that the total cost of the lunch including the tip is $15.21.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Your model locomotive is 16 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 40 feet long. A window on the locomotive i
    12·1 answer
  • A direct variation function contains the points (2,14) and (4,38) which equation represents the function
    13·1 answer
  • Jim uses ribbon to make bookmarks. Jim has 9 feet of ribbon, He uses 1/3 foot of ribbon to make each bookmark.
    10·1 answer
  • The answer for Mixed Degree Systems 
    5·2 answers
  • This is super important for my grade guys can you please let me know the answer
    9·1 answer
  • a grocery store sells a bag of 4 lemons for $0.79. Which pricing option would result in the same unit price for each lemon
    6·1 answer
  • While shopping in France, Johnny notices the cost of apples is 3.20€/kg. Johnny isn't familiar with Euros or kilograms, and need
    5·2 answers
  • Solve and simplify: x(x - 1) = 121 – x​
    7·2 answers
  • In a large corporate computer network, user log-ons to the system can be modeled as a Poisson RV with a mean of 25 log-ons per h
    5·1 answer
  • I have k quarters, five less quarters than nickels and one more than twice as many dimes as quarters. Find the value of the coin
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!