it should be 412.38 but thats what i got on my math
Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
Answer:
Step-by-step explanation:
Function 'f' represents the number of miles (y-values) covered by the helicopter in 'x' (x-values) minutes.
f(x) = 40 - 2x
For x = 0,
f(x) = 40 miles
For f(x) = 0,
0 = 40 - 2x
x = 20 minutes
This shows that helicopter traveled 40 miles in 20 minutes.
Similarly, given graph shows distance covered by the jet on y-axis and duration of flight on x-axis.
For x = 0,
f(x) = 500 miles
For f(x) = 0,
x = 100 minutes
Commercial jet traveled 500 miles in 100 minutes.
Answer:
200 per hour 800 in 4 hours
Step-by-step explanation:
<span>The range of both f(x) and g(x) is all real numbers</span><span>The range of both f(x) and g(x) is all nonzero real numbers</span><span>The range of f(x) is all real numbers, the range of g(x) is all real numbers except 6</span><span>The range of f(x) is all nonzero real numbers, the range of g(x) is all real numbers except 6
heres the choices any body know the answer???
</span>