One side of the square measures 28 inches. Use 3.14 for π.
Add all the numbers together and the difference is the answer which is 44%
.12 (140+15+15+140) =
.12(310)=$37.20
His total variable cost is $37.20
Answer: The average number of hours she danced per day is 1.9 hours (rounded to the nearest tenth)
Step-by-step explanation: We start by calculating how many hours she danced all together which can be derived as follows;
Summation = 3 +2 +2 + 1 + 1.5 + 2 = 11.5
The number of days she danced which is the observed data is 6 days (she did not dance at all on Wednesday).
The average (or mean) hours she danced each day can be calculated as
Average = ∑x ÷ x
Where ∑x is the summation of all data and x is number of observed data
Average = (3+2+2+1+1.5+2) ÷ 6
Average = 11.5 ÷ 6
Average = 1.9166
Approximately, average hours danced is 1.9 hours (to the nearest tenth)
To answer this question, you will multiply the chance of NOT having english homework (100-70=30% chance) by the chance of her NOT having math homework (100-60=40%).
This would be 0.3 x 0.4=0.12 or 12% chance of both occurring.