Domestic gross product (GDP) is used for overall monitoring of an economy. In this regard, it measures the well-being of the society.
In the current scenario, the funds invested was $3 million while the overall value of the harvest was $8 million. In this regard, the overall contribution to the GDP in 2014 due to the transactions described is the overall harvest and that is $8 million worthy of cereal.
Answer:
The answer is: E) None of these.
Explanation:
A foreign national is a person who wasn´t born in the country in which he or she temporarily lives in.
We don´t have enough information to know if Carrie´s Car Care is a wealthy company. Maybe its total sales are just $10,000 a year but they export $2,500.
A multinational corporation usually has branches or subsidiaries. All we know about Carrie´s Car Care is that it makes some money outside the US, but we don´t know how. Maybe they simply export 25% of their products or maybe they are a huge multinational corporation. Not enough information.
The term globalization corporation doesn´t exist. The term corporate globalization refers to very large multinationals that reach all or most of the world´s markets.
Nasaan ang teksto na hindi ko masasagot ang iyong katanungan nang wala ang teksto
Answer:
Fixed Cost = $24,000 Variable cost = $5
Explanation:
You have to use the High-Low method

From the table you got, you pick the higher and the lowest unit sold
and calculate the diference between them:
![\left[\begin{array}{ccc}&$Units&$Shipping Expense\\$High&44,400&246,000\\$Low&30,000&174,000\\$Diference&14,400&72,000\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24Units%26%24Shipping%20Expense%5C%5C%24High%2644%2C400%26246%2C000%5C%5C%24Low%2630%2C000%26174%2C000%5C%5C%24Diference%2614%2C400%2672%2C000%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Now 14,400 Units generates a cost of 72,000 Dividing we get the variable component

Then we calculate for the fixed cost:

Fixed Cost = 24,000
Answer: 1300
Explanation:
From the equation,
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
where
Px = price of X = 500
Py = price of y = 250
Pw = price of input w = 30
Putting the figures back into the supply equation, we have:
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
= 200 + 4(500) - 3(250) - 150
= 200 + 2000 - 750 -150
Qxs = 1300