Kate and Sarah own a bakery together. The two figures illustrate the production possibilities available to them if they work at their bakery for 8 hours a day.
If kate and sarah both specialize in the good in which they have a comparative advantage the;
Answer;
-the total production of bread will be 16 and total production of pies will be 17.
Explanation;
-Comparative advantage is the ability of a firm or individual to produce goods and/or services at a lower opportunity cost than other firms or individuals. A comparative advantage gives a company the ability to sell goods and services at a lower price than its competitors and realize stronger sales margins.
-It is important to note that a comparative advantage is not the same as an absolute advantage. The latter implies that one is the best at something, while the former relates more to the costs of the particular endeavor.
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Leslie's budget is hurting in the areas of transportation, groceries, phone and dining out.
<u>Explanation:</u>
For transportation, cash is required for every day. So Leslie is spending more on transportation every month. Forgoing back and forth out anyplace she will burn through cash on transportation.
She is likewise spending cash on goods. Staple goods will be an essential one for living these days. So the financial backing is harming here.
She is spending another hand on the telephone and eating out. For the telephone, she will energize each month. She will feast out with companions each day.
Answer:
Dividend yield for W = 5%
Dividend yield for X = 15%
Dividend yield for Y = 20%
Dividend yield for Z = 4.6%
Explanation:
For a constant growth stock 
If r is made subject of formula; r=
= div yield + growth rate
For Stock W, given r = 15% and g= 10%; dividend yield = 15%-10%=5%
For Stock X, given r = 15% and g= 0%; dividend yield = 15%-0%=15%
For Stock Y, given r = 15% and g= -5%; dividend yield = 15%-(-5)%=20%
For Stock Z, the price of the stock today is calculated as follows:
Price of the stock today =
.
where P2= 
Price of the stock today =
=109.57
Therefore dividend yield =
=
4.6%
Answer:
Rachel has displayed the explicit concept of CSR
Explanation:
The corporate sector has a duty towards its very own business, investors as well as towards the society. Subsequently, every corporate unit must have a duty regarding the upliftment of society which is comprehensively considered as Corporate Social Responsibility (CSR).
The social duty of a business demonstrates standards and commitments by the corporate leadership to take proper activities which can ensure and improve the welfare of society alongside securing business interest.
Corporate social responsibility has been accepted more and more in the recent past. This is because the actions of the corporate sector most of the time cause negative effects to the society, therefor taking up this responsibility towards the society aims at giving back to the society while at the same time achieving their business goals.
The CSR can be divided two two main concepts; implicit and explicit Corporate social responsibility (CSR). Explicit CSR alludes to corporate rules and arrangements that accept and accountability in the interest of society. They regularly comprise of deliberate projects by companies to combine social and business worth and address issues viewed as being part of their social obligation. An example is a move by various corporations to provide relief aid to the victims of hurricane Katrina in 2005. On the other hand, implicit CSR refers to the role of corporations in the formal and informal institution for the benefit of the society. It usually comprises of qualities, standards and rules which bring about obligatory and standard prerequisites that need to be addressed by the organizations.
A major key difference between implicit and explicit CSR is that implicit CSR is usually thought of as a mandatory and involuntary exercise as a reaction to it's environment, while explicit CSR is often seen as a deliberate and voluntary exercise. In our case, Rachel displayed the explicit concept of CSR since the intent was deliberate and voluntary towards the benefit of the society while at the same time improving the image of the company in the mind of the loyal customers.