Answer:
The target stock price in year 1 is $51.12
Explanation:
Given SE = $6 MIL, NI= $906 000, Div= $408180, Shares= 200000, PE ratio= 24 , SP =?
W e will use the price earning ratio as we are are given the benchmark PE ratio and this ratio measures the stock price relative to it profits
PE = Stock price / Earnings per share
Need to calculate Earnings per share
EPS = net Income - dividends/ oustanding Shares
=906000-480180/200000
=$2.1291/$2.13
Sustitute in the formula for PE ratio
24 = Stock Price/2.13
Stock Price = $51.12
Therefore the target stock price in year 1 is $51.12
Answer:
For Number of firms, the answer is C. Many.
For type of product, the answer is D. Differential.
For Market model, the answer is C. Monopolistic Competition.
Explanation:
From the questions above, we can conclude that the number of firms is Many because it is stated that there are hundreds of colleges and universities that serve millions of college students each year.
For the type of product, in this case service, that each college and university offers, there is service differentiation. This is because each school will offer unique and distinct ways of meeting the students' needs.
There exists monopolistic competition in markets which have several competitors selling similar products and services. The similar products and services are not ideal substitutes for each other in monopolistic competition. Here, the barriers to entry and exit in the industry are low, and the decisions that are taken by one company do not affect the competitors. Therefore, in the scenario given above, because there are several colleges and universities serving millions of students in similar ways but with differentiated methodologies and programs, they form a monopolistic competitive market.
Answer:
$19.95
Explanation:
Breakeven is where when total Cost = Total Revenue,
Let Selling Price = X
Total Revenue = Total cost
X*800 = 10,600+6.70*800
800x = 15960
Hence, selling Price(X) = 15960/800 = $ 19.95
Answer:
The correct answer is a) Constructive resistance.
Explanation:
Constructive Resistance is the ability of structural elements to withstand the efforts to which they are subjected without breaking. It depends on many factors among which the material used, its geometry and the type of union between the elements stand out.
Answer:
The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Explanation:
The details of beginning and ending inventory are irrelevant for sales; they are relevant only for production quantity.
total March sales for Kittyz anticipated = 20000*$5
= $100,000
Therefore, The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.