Answer:
5,182 Units
Explanation:
The computation of additional units is given below:-
Operating income = Contribution Margin Per unit × Units - Fixed cost
= ($4.50 - $1.75) × 29,000 - 8,500
= $71,250
Operating income is increased by 20%
Operating income = $71,250 × 1.20
= $85,500
So, per units
$85,500 = ($4.50 - $1.75) × Units - 8,500
= $94,000 ÷ 2.75
= 34,181.82
Additional Units
= 34,181.82 - 29,000
= 5,182 Units
Letter C example, Fred uses a voice recording of Sally for
his next musical. Copyrighted material
is not just something that someone makes a trend out of it, or making it
popular. Copyrighted material are
materials which are originally created especially for a certain purpose.
Isovolumetric is the type of thermodynamic process that takes place. This process is also called the constant volume process or the isochoric process of thermodynamic, during which the volume of the closed system undergoing such a process remains constant. Thermodynamis process is when heat moves, either within systems or between systems. There are four types of thermodynamic process isovolumetric, isobaric, isothermal and adiabatic.
Answer / Explanation:
To properly answer this question, we will first define some key terms which includes:
Surplus: This can be refereed to as an amount exceeding a particular requirement after it has been met.
Demand: This can be refereed to as the quantity of goods and serves a consumer or an individual is willing and pay for per time.
Now that we understand the basic concept above, we now refer back to the narrative of the question to try and answer t hem.
(a) With Provider A, the cost of an extra minute is $0. With Provider B, the cost of an extra minute is $1.
(b) With Provider A, my friend will purchase 150 minutes [= 150 – (50)(0)]. With Provider B, my friend would purchase 100 minutes [= 150 – (50)(1)].
(c) With Provider A, she would pay $120. With Provider B, he would pay $100.
(d) The figure below shows the friend’s demand. With Provider A, she buys 150 minutes and her consumer surplus is equal to (1/2)(3)(150) – 120 = 105. With Provider B, her consumer surplus is equal to (1/2)(2)(100) = 100
(e) I would recommend Provider A because she receives greater consumer surplus when buying from that provider.
Answer:
1200 U
Explanation:
Standard of material usage:
Material required 3 pounds per test
2000 core tests performed
Standard usage : 2,000 test * 3 pound per test = 6000 pounds
Actual usage of material = 7,200
Variance = 1,200 unfavorable.